- Polski
- English
Dr Jolanta Banasiewicz i dr Hanna Rozenek w programie Uśmiech Mamy
W ramach programu dotyczącego edukacji i profilaktyki depresji poporodowej Uśmiech Mamy, dr Jolanta Banasiewicz i dr Hanna Rozenek realizują szkolenia i warsztaty oraz przygotowują materiały informacyjne mające na celu edukację personelu POZ w zakresie wczesnej identyfikacji depresji poporodowej. W dalszej części programu prowadzić będą konsultacje psychologiczne i udzielać wsparcia pacjentkom z grupy ryzyka poporodowych zaburzeń nastroju. Projekt obejmie wsparciem 10 900 kobiet przed porodem i po porodzie. Okres realizacji projektu: 01.01.2019-31.12.2021.
Na zaproszenie prof. Ewy Dmoch-Gajzlerskiej - kierownika Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i we współpracy z mgr Sylwią Kuczyńską-Horst (Szpital Specjalistyczny Świętej Rodziny) oraz mgr Agnieszką Olchowik (Szpital Solec), dr Jolanta Banasiewicz i dr Hanna Rozenek przygotowały i realizują szkolenia mające na celu edukację personelu POZ w zakresie wczesnej identyfikacji depresji poporodowej. W dniach 7, 8 i 14 grudnia 2019 przeprowadziły również warsztaty - w części dotyczącej zastosowania dialogu motywującego w profilaktyce poporodowych zaburzeń nastroju. Ponadto współuczestniczyły w przygotowaniu broszur, ulotek i materiałów na stronę internetową.
Działania te podjęte zostały w ramach programu Uśmiech Mamy w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej (Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej, Konkurs nr POWR.05.01.00-IP.05-00-006/18, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.1 Programy profilaktyczne). Jednym z partnerów projektu jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat depresji poporodowej poprzez wdrożenie programu w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej na terenie woj. mazowieckiego i woj. łódzkiego oraz wzrost o 15% wczesnego wykrywania depresji poporodowej poprzez edukację personelu (położna, pielęgniarka, lekarz), jak również wzrost świadomości społecznej na temat depresji poporodowej.
W ramach projektu dr Hanna Rozenek i dr Jolanta Banasiewicz, wraz z pozostałymi członkami zespołu psychologów, będą realizować zadania polegające na prowadzeniu konsultacji psychologicznych i udzielaniu wsparcia pacjentkom z grupy ryzyka poporodowych zaburzeń nastroju. Projekt obejmie wsparciem 10 900 kobiet przed porodem i po porodzie, w rezultacie zostanie podniesiona wiedza w zakresie depresji poporodowej. W ramach działań medycznych 2 180 kobiet uzyska wsparcie psychologa, dla których przewiduje się przeprowadzenie 5 014 porad psychologicznych, czego rezultatem będzie wczesna diagnostyka, diagnoza oraz leczenie kobiet z objawami depresji poporodowej, co ma istotny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny oraz kształtowanie się relacji matka-dziecko.