- Polski
- English
Obszary działania
Do głównych obszarów badawczych rozwijanych w Zakładzie należą: psychologia chorego somatycznie, problematyka starzenia się i pacjentów senioralnych, relacja pacjent-personel medyczny, komunikacja interpersonalna i medyczna, wypalenie zawodowe wśród pracowników ochrony zdrowia, psychologia zachowań zdrowotnych, dobrostan psychiczny (mental wellbeing) studentów i nastolatków. Znajdują one odzwierciedlenie w prowadzonych projektach badawczych i publikacjach, realizowanych pracach doktorskich, magisterskich i licencjackich (prace doktorskie i habilitacyjne zrealizowane w ZPiKM).
Prowadzimy działalność dydaktyczną na większości wydziałów naszej Uczelni, przede wszystkim na Wydziale Lekarskim, Wydziale Nauk o Zdrowiu, Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym i Wydziale Medycznym. Nauczane przez nas przedmioty obejmują zagadnienia od psychologii ogólnej, poprzez psychologię medyczną, komunikację medyczną, psychologię zdrowia, psychologię kliniczną, aż po seksuologię i treningi specyficznych umiejętności psychospołecznych (np. techniki uczenia się i zapamiętywania, asertywność), realizowane w ramach zajęć fakultatywnych.
Od roku 2018 w naszym Zakładzie działa Uniwersytecka Poradnia Psychologiczna (lata 2014-2018 to okres przygotowań i działania z przerwami), która zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej (konsultacje i wsparcie psychologiczne, interwencja w stanach kryzysów emocjonalnych, krótka pomoc psychoterapeutyczna) dla studentów polskich i zagranicznych.