- Polski
- English
Noc Muzeów z udziałem Studium Psychologii Zdrowia WUM
W nocy 18/19 maja 2024 odbyła się kolejna Noc Muzeów organizowana w naszej Uczelni. Zespół Studium Psychologii Zdrowia reprezentowały: dr Magdalena łazarewicz, dr Marta Kulpa oraz mgr Anna Ostaszewska. Zespół ten wspierany był przez studentów z kierowanego przez dr Magdalenę Łazarewicz Psychologicznego Studenckiego Koła Naukowego Psyche – Adriena Dziwniel, Zainab Kkhokkhar, Jasjeet Akhara i Hajrę Arshad oraz przez wolontariusza Franka Kulpę, ucznia 8 klasy Szkoły Podstawowej w Warszawie.
W programie Nocy Muzeów na WUM był cykl wykładów, których punktem kulminacyjnym (godzina 22.00) był wykład dr Magdaleny Łazarewicz pt. „Recepta na szczęśliwy mózg”. Dr Magdalena Łazarewicz w recepcie na szczęście przepisała uczestnikom wykładu m.in. minimum 7 godzin snu dziennie, 150-300 minut tygodniowo wzmożonej aktywności fizycznej, smakowanie życia 1 raz dziennie przez 8 minut i praktykowanie wdzięczności 1 raz dziennie przez 5 do 10 minut. Skrócona wersja prezentacji jest dostępna poniżej.
Oprócz wykładu, prowadzone były stoiska dla odwiedzających, na których dr Marta Kulpa, mgr Anna Ostaszewska i wolontariusz Franciszek wspierali swoją wiedzą i doświadczeniem. Na stoisku Studium Psychologii Zdrowia dostępna była bogata oferta materiałów z zakresu psychoedukacji i psychologii zdrowia. Najczęściej poruszane tematy dotyczyły radzenia sobie ze stresem w pracy, nauce i życiu osobistym, sposobami na poprawę dobrostanu psychicznego. Odwiedzający nasze stoisko zadawali bardzo dużo pytań z zakresu szeroko pojętej psychologii co pokazuje, że takie inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem. Różnorodność wiedzy i doświadczenia przedstawicieli naszego stoiska sprawiała, że nie było dla nas tematów, na które nie mogliśmy porozmawiać z naszymi gośćmi do późnych godzin nocnych.
Bardzo dużą atrakcją była foka terapeutyczna PARO, której możliwości i urok prezentował z zaangażowaniem Franek. PARO to wielki futrzany polisensoryczny robot terapeutyczny przypominający pluszową maskotkę, który opracowany został przez specjalistów z Japonii z wykorzystaniem AI. Porusza głową i oczami, reaguje m.in. na dotyk, dźwięk i ruch, co sprawia, że wydaje się, że wchodzi w interakcję. Jej zastosowanie i skuteczność w niwelowaniu napięcia emocjonalnego oraz poprawy dobrostanu została potwierdzona w różnych grupach np. wśród osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz wśród dzieci i młodzieży neuroróżnorodnej (głównie wśród osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu).
Studenci SKN PSYCHE skupili się na znaczeniu mikro-interakcji społecznych oraz twórczości, kreatywności i zabawy dla budowania poziomu szczęścia. Gościom Nocy Muzeów proponowali krótkie ćwiczenia twórcze i integracyjne, w tym wspólne rysowanie z użyciem Rope Pullera® - drewnianego uchwytu, pośrodku którego umieszony jest marker, a po bokach przywiązane są liny dla graczy (gracze trzymając za liny sterują uchwytem, a tym samym markerem i mogą wspólnie rysować).
To niezwykle interesujące wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie, kreatywności i otwartość Pani Dyrektor Muzeum Historii Medycyny mgr Grażyny Jermakowicz. Dziękujemy za wsparcie organizacyjne Pani mgr Izabeli Fijałkowskiej z sekretariatu naszego Studium.
Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.wum.edu.pl/za-nami-kolejna-noc-muzeow-na-WUM
Pod zdjęciami znajduje się prezentacja pt. "Recepta na szczęśliwy mózg" oraz pliki pdf prezentowanych podczas wydarzenia ulotek