- Polski
- English
Spotkanie z Rzecznikiem Praw Pacjenta
Ekspertki z Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej – Punkt Konsultacyjny WUM gośćmi Rzecznika Praw Pacjenta
We wrześniu 2020 r. przedstawicielki Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej – Punkt Konsultacyjny WUM, reprezentujące zarazem nasz Zakład, zaproszone zostały przez Rzecznika Praw Pacjenta na spotkanie eksperckie dotyczące zdrowia psychicznego studentów i roli uczelni wyższych w udzielaniu im wsparcia. Ze strony Biura udział w spotkaniu wzięli Pan Grzegorz Błażewicz, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, Pan Grzegorz Saj, Dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego oraz Pani Aleksandra Wenelczyk, inspektor z Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego. Z naszej strony: dr hab. n. med. Dorota Włodarczyk, ówczesna p.o. Kierownika Zakładu Psychologii i Komunikacji Medycznej oraz dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz, Koordynator Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej – Punkt Konsultacyjny WUM.
W czasie spotkania nasze ekspertki opowiedziały o zasadach funkcjonowania Poradni oraz omówiły wyzwania, z jakimi spotykają się w swojej pracy. Przedstawiciele Biura omówili informacje zebrane od blisko 40 uczelni polskich o formach działań podejmowanych na polskich uczelniach na rzecz zdrowia psychicznego środowiska akademickiego oraz poprosili dr hab. Dorotę Włodarczyk i dr Magdalenę Łazarewicz o komentarz ekspercki do tworzonego na podstawie zebranych danych raportu. Zachęcamy do zapoznania się z ww. raportem pt. „Zdrowie psychiczne na polskich uczelniach” („Raport Rzecznika Praw Pacjenta”). Dokument ten, przekazany w styczniu 2021 r. przez Zastępcę Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorza Błażewicza Ministrowi Edukacji i Nauki Przemysławowi Czarnkowi, ukazuje konieczność zintensyfikowania prac służących poprawie zdrowia psychicznego i dobrostanu studentów oraz uczynienia oddziaływań w tym zakresie standardem w polskich instytucjach szkolnictwa wyższego. W towarzyszącym raportowi piśmie do Ministra Edukacji i Nauki Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta wskazuje na zasadność stworzenia jednoznacznych rekomendacji dla uczelni odnośnie wdrażania działań nakierowanych na poprawę zdrowia psychicznego i dobrostanu społeczności akademickiej (Pismo RPP do MEiN). Prosi także o przedstawienie informacji o działaniach planowanych w obszarze szkolnictwa wyższego mających na celu zapewnienie i rozwinięcie wsparcia dla studentów i pracowników uczelni podczas kryzysu psychicznego. Więcej na ten temat warto przeczytać w czasopiśmie WUM Medycyna, Dydaktyka, Wychowanie, 11/12.2020 (Pomoc Psychologiczna dla studentów WUM).
Obok powyższych, wynikiem spotkania było także zaproszenie przez Rzecznika dr Magdaleny Łazarewicz do udzielenia wywiadu dot. zdrowia psychicznego w środowisku akademickim do czasopisma Rzecznika Praw Pacjenta „Jednym głosem dla Psychiatrii” (Jednym głosem dla psychiatrii).
Spotkanie ekspertek WUM z przedstawicielami Rzecznika Praw Pacjenta, wrzesień 2020. Od lewej: Grzegorz Błażewicz – Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, dr hab. Dorota Włodarczyk i dr Magdalena Łazarewicz, Aleksandra Wenelczyk i Grzegorz Saj – Departament ds. Zdrowia Psychicznego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta