• Increase
  • Decrease
  • Normal

Current Size: 100%

Error message

The text size have not been saved, because your browser do not accept cookies.

Dr hab. Marta Rzadkiewicz i dr hab. Dorota Włodarczyk w gronie wyróżnionych nagrodą „Lider Pacjentocentryzmu” 2024

Zespół lekarzy z Kliniki Hepatologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM oraz psychologów ze Studium Psychologii Zdrowia WUM, otrzymał nagrodę im. Ewy Borek „Lider Pacjentocentryzmu” 2024 za badanie interwencyjne mające na celu poprawę jakości życia pacjentów z rzadkimi chorobami wątroby. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, bo przyznane bezpośrednio przez pacjentów.

Ze Studium Psychologii Zdrowia uczestniczkami projektu, które zostały wyróżnione są dr hab. Marta Rzadkiewicz i dr hab. Dorota Włodarczyk. Z Kliniki Hepatologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM wyróżnienie otrzymali prof. Joanna Raszeja-Wyszomirska, prof. Piotr Milkiewicz, dr Maciej Janik (koordynator projektu), mgr Joanna Łącz.

Docenione przez pacjentów działania realizowane są w ramach projektu (2023-2025) Improving health-related quality of life in patients with rare autoimmune liver diseases by structured peer-delivered support: a transnational effectiveness - implementation hybrid trial (Q.RARE.LI), w którym biorą udział Niemcy, Belgia, Kanada, Węgry i Polska. Liderem konsorcjum jest prof. Bernd Löwe, Department of Psychosomatic Medicine and Psychotherapy, Hamburg, Niemcy.

Badanie opiera się na założeniu, że pacjent, który sam doświadcza trudów i zmagań związanych ze swoją chorobą nabywa unikalnych kompetencji, pozwalających na efektywne wsparcie innych chorych. Jest to ważny aspekt w całościowej opiece nad pacjentem, ponieważ lekarz znając schorzenie tylko w teorii, nawet bazując na swoim dużym doświadczeniu, nie jest w stanie w pełni dotrzeć do najgłębszych emocji związanych z codziennym funkcjonowaniem z rzadką chorobą.

Patrz także https://www.wum.edu.pl/Wyroznienie-za-pacjentocentryzm-dla-hepatologow-i-psychologow-WUM

Załącznik: